RWRzezba

Szkice, malarstwo, rysunki i liczne studia projektów rzeźb stanowią ważny element w dorobku artysty. Zobacz prace

Pierwsza jego wystawą indywidualną w r.1964 w Salonie Debiutów Uniwersytetu Warszawskiego byla wystawa malarstwa.

Bożena Kowalska, krytyk, tak pisze o tym (w „Kulturze”): „Nieporównanie bardziej świadome choć niemniej żywiołowe prace eksponował Ryszard Wojciechowski.) W niewielkich tych olejach, pastelach i gwaszach o tematyce od scen fantastycznych do zwykłych pozornie pejzaży, zastanawia niezwykle dojrzały koloryt, bardzo przetrawiony i intensywny. Jest w tym malarstwie rozmach i pewność własnej drogi zadziwiająca u debiutanta. Jego małe obrazki olejne, pełne dynamiki i napięcia maja burzliwa i lśniąca, prawie fosforyzująca materie i barwy szlachetnych kamieni...”

Szkice i projekty rzeźb były nierozdzielną częścią całej twórczości artysty, należały do metody jego pracy. ”Ryszard Wojciechowski realizacje swoich rzeźb rozpoczyna od emocjonalnego szkicu rysunkowego /jest rzeźbiarzem rysującym/” (Doc W.Miller)

SZKICOWNIK R. Wojciechowskiego ze szkicami i projektami do r. 1984 znajduje się w Muzeum Narodowym we Fromborku.

W czasie emigracji rysunek był częstsza forma wypowiedzi artysty, w ten sposób łatwiej wyzwalał swoje emocje. W rysunku też wykonał serie portretów sławnych ludzi (ołówek, węgiel). W ostatnich latach życia stworzył wiele ciekawych prac malarskich.

W pracowni
Ryszard Wojciechowski - malarstwo - Włochy, 1988
Kliknij tutaj by zobaczyc wybrane prace.